Cmentarz greckokatolicki

Do cmentarza można dojechać skręcając w ostatnią uliczkę przed wyjazdem z Rybotycz (jadąc na Birczę). Obecnie na cmentarzu znajduje się kilkanaście nagrobków opatrzonych ukraińskimi inskrypcjami. Po części pochylone, w kawałkach - gubią się wśród współczesnych marmurów i granitów. Ukształtowanie terenu świadczy, że było ich znacznie więcej - mogiły ziemne, gdy zabrakło osób, które o nie dbały pozapadały się.


12 komentarzy:

 1. Na tym cmentarzu leży nasz pradziadek Łanik / imienia nie pamiętam/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu również,zgodnie z życzeniem,leży mój tata.

   Usuń
  2. moja mama była z domu Łanik (ur.1901 rok). Jej ojciec , a mój dziadek miał na imię Andrzej,a moja babcia -jego żona-Maria Łanik z domu Chronowiąt .Oboje są pochowani na tym cmentarzu( pozostała rodzina też). Śladów po niektórych grobów już nie ma , niestety.   0

   Usuń
  3. witam jestem z miejscowości Miastko na Pomorzu.Moja kochana Mama również pochodzi z Kopysna,jako dziecko słuchałem jak opowiadała mi o swym dzieciństwie tam spędzonym.Pozostawiła tam swe młodziudkie latka.Maja Mama Olga z domu nazywa się Krupa c.Mikołaja i Anny z domu Wołoszczakiewicz , ur.11.08.1931r.wywieziona po akcji Wisła na zachodnie tereny polski.Zawsze co roku powtarzałem że tam pojadę i zobaczę,gdzie się bawiła,tylko jak to zawsze bywa nie ma czasu.Kocham Was wszystkich,którzy zachowują tradycję z tym wspaniałym miejscem.Możływo kołyś strinemosia isi.

   Usuń
  4. Witam serdecznie czytających niniejszy wpis i odwiedzających cmentarze Rybotycz i Kopysna:
   - zbliża się czas Zaduszek, historyczne to dla mnie nekropolie: miło mi jest na sercu jak czytam podobnie refleksyjne wpisy, nie tylko od wydaje mi się rozpoznanego K.M. Osobiście znam K.M. i ciocię Olę, znała ją za życia także moja Mama Michalina J. zd. Kaczmar z Kopysna 64, spokrewniona z Krupami od Michała ,,Sadowyj" z Kopysna 49. Michalina J. zd. Kaczmar pochowana jest na cmentarzu w Miastku w pobliżu mogił wielu Krupów z rodowodem z Kopysna. Według przekazu cioci Olgi, to Śp. jej ojciec Mikołaj Krupa w maju 1947 r. był sołtysem Kopysna i Rybotycz ...W dniu 11.09.2014 r. w Słupsku na tutejszym miejskim cmentarzu na ,,Murze pamięci" została odsłoniona przeze mnie i poświęcona pamiątkowa tablica dedykowana Michalinie J. zd. Kaczmar. Podaje ona prawdziwe dane dziecka - sieroty wojennej wywiezionej w akcji Wisła na ziemie Pomorza do wsi Wałdowo wraz m.in. z rodziną Łanik i Michała Krupy.

   Swojego czasu w 2012 r. podczas moich odwiedzin, dzięki Panom z Kopysna wywieszone zostały na drzwiach cerkwi w Kopysnie nekrologi wspomnieniowe sporządzone przeze mnie na okoliczność przypomnienia Śp. rodzin Kaczmar, Krupa i Bachowski z Tej ziemi. Czy jeszcze pełnią swą rolę?
   To na obecnym cmentarzu w Rybotyczach spoczywa moim zdaniem Śp. rodzina Bachowskich, krewni ciotki mej Mamy Michaliny - Marii Bachowskiej zd. Krzeczkowskiej z Kopysna. Posiadającej do maja 1947 r. w Rybotyczach gospodarstwo po swym mężu. Tu żyli i pochowani są jej teściowie ik inni z rodziny.
   W Kopysnie zm. ok. 1941 r. mój dziadek Wasyl Kaczmar, a w 1947 r. została spalona w swym domu nr 64 moja babka Anna Kaczmar, pochowana w jednej trumnie i mogile wraz ze zmarłą od poparzeń swą teściową Marią Kaczmar - zd. Krupa. Nie znane są mi położenia ich mogił na cmentarzu w Kopysnie ... możliwe, że znał je wspominający o mojej babce zm. Śp. Pan Michał Krupa z Rybotycz.
   Możliwe, ze w najbliższym okresie odwiedzę te nekropolie.
   Chylę czoła przed zmarłymi z tych wsi i ich trudną do przyjęcia przez świat ich zapomnianą historią...
   Pozdrawiam serdecznie
   Mariusz J.
   Do kontaktu w ww. temacie e-mail: marcopl7@wp.pl

   Usuń
  5. Leza kolo moich rodzicow Janina i Wlodzimierz Sroka.
   Leza ci starsze pololenie ten pan co byl rzeznikiem zabijal swinie po ludziach robil dobre wyroby ,kaszanke, poznie lezy druga generacje Bachowski Jan i jego brat ne wiem jak sie nazywa i z trzeciej generacjii wnuk .Mozliwe z lezy ktos z jeszcze starszej generacji

   Usuń
  6. Tam lezy moj dziadek to jest Mikolaj Lanik, kolo niego lezy jego ojciec. Nie wiem jak sie nazywa to chyba o ten grob chodzi . Jego corka Izabela ozenila sie z Gorskim druga corka byla Justyna. Corka Izabeli nazywa sie Ewa. Ty chyba jestes jej corka czy nie . Na tym domu jeszcze mieszka Jerzyk Gorski. Mozliwe ze ci o te osoby chodzi i jestesmy dalece spokrewnieni. pozdrawiam Jadwiga Sroka

   Usuń
 2. Szukam informacji na temat moich przodków Farbotnik. Mój dziadek Teodor był od Leszczynach. Jego rodzice byli Teodor i Pelagia (Plačko) Farbotnik. Moja babcia była Anna (Kinasz) Farbotnik. Jej rodzice byli Teodor i Marya (Kowalik) Kinasz. Byli z Sierakosce.

  Chciałbym wiedzieć, czy mogę znaleźć rekordy cmentarz dla każdego nazwanego Farbotnik i Kinasz w tych obszarach.

  Dziękujemy!

  Alida Farbotnik Spry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzies w domu raz znalazlam adres Michal Farbotnik to byl ktos z Ameryki albo z Canady.
   Szukali czesto kontaktu z nami . Babci przesylali paczki. Gdy wujek Michal Farbotnik umarl kontakt sie zerwal. Jakis wujek chyba z Kanady raem odwidzil nas i szukal grobu kogos z rodziny wtedy ktos starszy czlowiek oprowadzil go na Grecko katolicki cmentarz i na pagorku wskazal mu grob. Tam nie ma pomnika . i chyba tez nigdy nie bylo . Kolo grobu posadzono drzewo . Dlatego mogl ten groeb znalez. Ten grob jest w centrum na srodku cmentarza . Moje rodzice Janina i Wlodzimierz Sroka , moja babcia po mamie stronie to Michalina Lanik z domu hrynda Moj tato Wlodzimierz Sroka syn Michalai Pelagi Sroka z domu Petroczko . Wiem ze moj pradziadek byl 2 razy w Ameryce statkiem. Moi rodzice czesto swiecili na tym grobie swieczki. Teraz ich juz tez niema . Ja tez nie mieszkam w Polsce.
   Droga Alida jezeli twoj tato czy dziadek nazywal sie Michal Faebotnik to jestesmy dalekim pokrewiwnstwem . Pozdrawiam Jadwiga Bosman-Sroka

   Usuń
  2. Juz wczesnie pisalam ze chyba jestesmy daleko z pokrewnieni. Imie Michal Farbotnik pamietam 30 35lat temu szukal grobu bliskich ,matki albo kogos innego . Wujek z Canady czy z Ameryki.

   Usuń
  3. Michał Farbotnik był moim pradziadkiem. Nie wiem czy mówimy o tej samej osobie, wiem natomiast że pochodził z byłych rejonów ZSRR. Mało wiem na temat rodziny, chętnie dowiem się czegoś więcej jeśli ktoś ma jakieś źródła.

   Usuń
 3. W pewnej księdze metrykalnej natknęłam się na nazwisko Kinasz. Mój adres - szukamwarchiwach@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...