Boryslawka

Borysławka – obecnie niezamieszkała wieś znajdująca  się od strony południowej  Rybotycz, nad jednym z dopływów Wiaru. Zgodnie z podziałem fizycznogeograficznym Borysławka w całości leży w regionie Gór Sanocko‐Turczańskich w Karpatach Wschodnich. Żeby do niej trafić należy przejść przez pierwszą napotkaną  kładkę na rzece Wiar, jaką znajdziecie za Rybotyczami (w kierunku na Birczę). Idąc polną drogą dobrze się rozglądajcie - łatwo nie zauważyć, że cel wędrówki został osiągnięty –  nie ma żadnego znaku informacyjnego (przynajmniej Ja nie zauważyłam).

Jak duża była kiedyś Borysławka? Przejrzyj mapę wsi Borysławka w Galicji

 
CZYTAJ o historii Borysławki............................   lub idziemy na wycieczkę:)


Można skręcić w lewo i przedostać się przez Wiar.


Czyt. również  Przejazd przez Wiar na Borysławkę
 Lub pójść kawałek dalej i przejść kładką.
Zmęczeni wyprawą, przystajemy na chwilę i się odwracamy;) Naszym oczom ukaże się powyższy widok.


Zastanawiałam się czemu tylko ten jeden dom przetrwał - jak wyjaśnił mi Pan Andrzej Affek, stało się tak dlatego,  że formalnie nie należał już do Borysławki, lecz mieścił się  jeszcze w granicach administracyjnych Rybotycz.Ostatni dom na Borysławce (przynajmniej tak się przyjęło o nim mówić) - albo raczej jego pozostałości, z każdym rokiem coraz mniej.

Jak wyglądało życie na Borysławce? Przeczytaj wspomnienia Haliny Fajfer


Rok 2010 a poniżej dla porównania 1979 - dużo się nie zmieniło mimu tylu lat.


Stanisław Fajfer przed domem na Borysławce. Mieszkał tam wtedy Michał Sroka.
 Poniżej dedykacja znajdująca się na odwrocie fotografii.

Wierzbowe ogrodzenie -  teraz zaniedbane ale kiedyś zapewne  co roku je przycinano.


Fot. Breweria, Wikipedia, lic. CC

Fot. Breweria, Wikipedia, lic. CC


PS. Fotografie - 2010


Zobaczcie również Wycieczka na Borysławkę 2013 

6 komentarzy:

 1. Jest tyle pięknych miejsc, o których tak mało wiemy, ile jest miejsc, których historie znamy? oby ten blog stał się pamiątka nie tylko dla nas ale także dla tych co przyjdą po nas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lata całe temu nocowałem w Borysławce w tym ostatnim domu, na strychu, w zapachu późnojesiennych jabłek przy kominie, dwóch braci Kiemliczów na borsuki poszło i dom był cichy i pełny szeptów jak cała dolina.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam! Moja babcia i dziadek (Zofia i Józef Korytko) mieszkali przez wiele lat w Rybotyczach, a ja będąc małą dziewczynką przyjeżdżałam tam w każde wakacje. W latach 80 często bywałam z Dziadkami w Borysławce, znałam prawie jej każdy zakątek. Pewnego razu, spotkałam tam panią Marię Ratajczyk, która mieszkała z mężem w Rybotyczach. Pani Maria zmarła chyba w 1984 roku i została pochowana na starym cmentarzu w Rybotyczach. Jej mąż został pochowany prawdopodobnie w Poznaniu. Jej dziadkowie pochodzili z Borysławki. Pokazała mi wówczas miejsce, gdzie mieszkali jej dziadkowie, ogród po środku którego znajdowała się stara studnia, alejkę prowadzącą do ogrodu, wzdłuż której rosną ponad stuletnie drzewa (niestety nie pamiętam jakiego gatunku)posadzone przez Jej dziadka. Pani Maria opowiedziała kiedyś ciekawą historię jak po 30 latach w ogrodzie swoich dziadków spotkała swoją koleżankę, z którą razem chodziła do szkoły w Borysławce. Koleżanka przyjechała w rodzinne strony z Australii. Podobno ledwo się poznały :-) Niesamowita historia, która utkwiła mi w głowie.

  Cieszę się,że ktoś założył tę stronę. Zawsze będę ją odwiedzać licząc na ciekawe zdjęcia i historie.
  Pozdrawiam,
  Iwona Przybylińska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, przepraszam, jestem Amerykaninem i tylko mówię po angielsku, ale używam tłumacza Google. Nazywam się Lewicki ze wsi Borysławka. Moim wielkim dziadkiem był Michael, Michut Lewicki i jego brat Sylvester Lewicki. Mam ich zdjęcie razem. Moja babcia była Anelia Marunka. Czy wiesz coś o tych członkach rodziny lub kopercie z innym imieniem, które nie potrafię odcyfrować.

   Usuń
  2. My husbands great grandfather is Sylvester Lewicki married to Anna Lewicki they both settled in Rome, NY but were from Boryslawka. They were Ruthenians. Can I see the picture? I also have a picture of Sylvester in his olden years.

   Usuń
 4. Hello yes I have a photo actually of Sylvester and Anna as a young man and woman and also my great grandfather, Michael. You can contact me at heathernesslong@gmail.com and I will send to you...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...