sobota, 28 stycznia 2012

Rybotyckie bociany

Bociany przylatują co roku do Rybotycz, wzbudzając ogólną radość. Pojawienie się boćka zwiastuje wiosnę na którą wszyscy przecież z utęsknieniem czekają. Jeśli dobrze kojarzę - w miejscowości jest 3 gniazda umiejscowione na słupach wysokiego napięcia. 

 Bocian biały (Ciconia ciconia) Rybotycze.  21 lipiec 2007. 
Fot. Przemysław Kunysz.
Bocianie pary co roku wykorzystują zwykle to samo gniazdo - można powiedzieć, że wracają do domu i rozpoczynają remont. Wszystkie braki są uzupełniane nowymi gałęziami, patyczkami, trawą, czasem śmieciami wyrzuconymi przez człowieka.       Żywią się  owadami, rybami, płazami, małymi gadami oraz drobnymi gryzoniami. Szczególnie lubią sianokosy bo zwykle, gdy tylko kosiarka wjeżdża na pole zlatują się z całej okolicy. Kiedyś przy takiej okazji widziałam  jak ok siedmiu osobników pojawiło się  "znikąd" i rozpoczęło polowanie.

Bocian biały (Ciconia ciconia) Rybotycze.  21 lipiec 2007. 
Fot. Przemysław Kunysz.
"Bocian składa jaja w odstępach dwudniowych. 
Wysiadywane są przez obydwoje rodziców (najczęściej po zniesieniu drugiego jaja) przez okres 33-35 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 55-64 dniach; w wieku 70 dni są już prawie samodzielne, lecz dojrzałość płciową uzyskują dopiero po 2–7 latach. 
Opieką nad potomstwem zajmują się wspólnie oboje rodzice, nie tylko karmią, ale i opryskują wodą w upalne dni.  Młode ptaki mają czarny dziób (przechodzący z czasem w jasno czerwony) i brązowoszare nogi. Tęczówka oka młodych jest brązowa, a u dorosłych szarawa".
 [Na podstawie: Wikipedia]Ps. Zdjęcia wykorzystano za zgodą autorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...